Вопрос:

3. Вагон масай 20 т, што рухаецца са скорасцю 0,3 м/с, даганяе вагон масай 30 т, які рухаецца са скорасцю 0,2 м/с. Якая скорасць вагонаў будзе пасля іх аўтасашчэпкі??

Смотреть решения всех заданий с листа

Ответ:

3. Скорасць вагонаў пасля злучэння

Выкарыстоўваем закон захавання імпульсу. Перад злучэннем імпульс першага вагона:

\( p_1 = m_1 v_1 = 20000 \text{ кг} \cdot 0.3 \text{ м/с} = 6000 \text{ кг} \cdot \text{м/с} \)

Імпульс другога вагона:

\( p_2 = m_2 v_2 = 30000 \text{ кг} \cdot 0.2 \text{ м/с} = 6000 \text{ кг} \cdot \text{м/с} \)

Агульны імпульс сістэмы перад злучэннем:

\( P = p_1 + p_2 = 6000 + 6000 = 12000 \text{ кг} \cdot \text{м/с} \)

Пасля злучэння вагоны рухаюцца як адно цела з агульнай масай \( M = m_1 + m_2 = 20000 + 30000 = 50000 \text{ кг} \) і агульнай скорасцю \( V \).

Па законе захавання імпульсу:

\( P = MV \)

\( V = \frac{P}{M} = \frac{12000 \text{ кг} \cdot \text{м/с}}{50000 \text{ кг}} = 0.24 \text{ м/с} \)

Адказ: 0,24 м/с

ГДЗ по фото 📸
Подать жалобу Правообладателю

Похожие